با صدای شجریان به استقبال ماه رمضان میرویم

ربنا تیری که از کمان در رفت :

برای بسیاری از ما ایرانیان لحظات افطار با ربنای استاد شجریان معنا میشود و بدون آن افطار رنگ و بویی ندارد.

 

 

استاد شجریان در کتاب راز مانا در مورد چگونگی شکل گیری این اثر جاودان چنین گفته اند:

 

من ربنا را برای پخش نخوانده بودم،برای درس(دادن)خواندم و یکی دو نفر از خوانندگان،آن را فرا گرفتند و در استودیو ضبط کردیم. یک روز قبل از ماه رمضان نوار را دادم.بعد دیدم ربنا را با صدای خودم پخش کردند.تلفن زدم و گفتم چرا پخش کردید؟گفتند:تیر از کمان در رفت!تیر ماه سال۱۳۵۸ ربنا را خواندم.قبلا ربنا را ذبیحی خوانده بود.گفتند حالا که انقلاب شده،بهتر است برنامه ماه رمضان مامتناسب و هم شأن انقلاب باشد.سه الی چهار ماه من کلاس درس گذاشتم،ولی همه دعاها را خواندم.می رفتم داخل استودیو و می خواندم.بعد به شاگردان میگفتم:تو بخوان،سپس صدای خودم را در می آوردم و صدای آنها را سر هم میکردم تا نوار شد.خیلی کار کردم.

 

……………………………..

 

 

 

ربنای شجریان از ابتدا، روی نتهای “سی بمل” و سپس ” دو” اوج می گیرد (روی خط حامل کلید سل) و در حوالی این نتها گردش دارد که اجرای آن برای خوانندگان چپ کوک هم آسان نیست! و تا نت “می بمل” به بالاترین نت خود می رسد.(البته ربنایی که از صداوسیما پخش می شود نسخه چندان با کیفیتی نیست و ممکن است دور ضبط بالا یا پایین برده شده و نتها تا حد کمی بالا یا پایین رفته باشد، ولی با این وجود صدای شجریان نشان می دهد که اشکالات دور ضبط زیاد نبوده، پس نتهایی که به آنها اشاره شد حدودی هستند

 

دانلود

 

حجم فایل: ۵۶۳ کیلو بایت

 

……………………………………………………………

 

مثنوی افشاری (این دهان بستی …. دهانی باز شد

یکی از آواز هایی که استاد شجریان بسیار زیبا خوانده اند همین مثنوی افشاری است که با ماه رمضان مانوس شده ولی متاسفانه به دلایل نا معلومی درچندسال اخیر زیاد از رسانه ها پخش نمیشود و اگر هم پخش شود به طور نصفه و نیمه است.فکرکنم این آواز در سال ۱۳۵۹تهیه شده.به مثنوی افشاری ، مثنوی پیچ هم گفته می شود.

شعر:

این دهان بستی دهانی باز شدتا خورنده ی لقمه های راز شد

لب فروبند از طعام و از شرابسوی خوان آسمانی کن شتاب

گر تو این انبان ز نان خالی کنیپر ز گوهرهای اجلالی کنی

طفل جان از شیر شیطان باز کنبعد از آنش با ملک انباز کن

چند خوردی چرب و شیرین از طعام امتحان کن چند روزی در صیام

چند شب ها خواب را گشتی اسیریک شبی بیدار شو دولت بگیر

مثنوی معنوی – مولوی

……………………………………………………………

 

دانلود

حجم فایل:۳۱۸ کیلو بایت


 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 45 بازدید
سپیده

ممنون از لطفت ربتای شجریان رو دانلود کردم تشکر به که گویم غم خویش؟به سکوت شب سرد؟یاگل پرپریاس؟ای سراپا همه نازدوریت راچه کنم، تونباشی من به یک پلک زدن خواهم مرد .